Nowa jakość zarządzania obiektem
na przykładzie Galerii Pan Steskal

Pan Steskal to rodzinna firma piekarsko-cukiernicza z ponad 45letnią historią. Wywodzi się z tradycji rzemieślniczych, ale z czasem rozwinęła także działalność kupiecką. Z biegiem lat i w miarę rozwoju firmy niewielkie cukiernie i piekarnie zmieniały się a w ich miejsce powstały samoobsługowe części sklepów, miejsca degustacji i kawiarnie. Aktualnie pod marką Pan Steskal działa 6 dużych supermarketów o powierzchni od 400 do 1000 mkw., ponadto 16 sklepów convenience, restauracja z piekarnią w Makowie Podhalańskim oraz najmłodsza inwestycja – Galeria w Czarnym Dunajcu.

Tradycyjna od frontu bryła budynku kryje bardzo nowoczesne wnętrze, industrialne i wręcz naszpikowane najnowszą technologią. To niepodważalny dowód na to, że głoszone przez firmę hasło „Nie boimy się nowości” nie dotyczy jedynie śmiałych połączeń smaków.

Wyzwanie

Proces zarządzania obiektem rozumiany jako efektywne zarządzanie poszczególnymi systemami i urządzeniami,
z uwzględnieniem potrzeb i wymagań najemców oraz w trosce o interesy właściciela, nie jest rzeczą prostą. Wielość
i różnorodność zastosowanych rozwiązań technologicznych zwiększa poziom skomplikowania tego zadania. To prawdziwa żonglerka, której trudno sprostać bez zastosowania nadrzędnego systemu.

Galeria w Czarnym Dunajcu to najmłodsze dziecko firmy Pan Steskal. Zaletą takiego późnego macierzyństwa jest niewątpliwie wiedza. Wieloletnie doświadczenie klienta sprawiło, że do tego projektu siadł z głową pełną pomysłów, nie konkretnych rozwiązań, ale pewnych oczekiwań, wymagań i kryteriów. Poszukiwał kompleksowego rozwiązania, które dostarczałoby szczegółowych informacji na temat obiektu dając jednocześnie możliwość wpływania na pewne wartości (temperatura pomieszczeń, oświetlenie), korygowania zadanych parametrów (grzanie, chłodzenie), kontrolowania poziomów zużycia (energii elektrycznej i cieplnej), monitorowania pracy poszczególnych urządzeń i całych systemów .

Długą listę swych wymagań klient złożył na ręce znanego mu już wcześniej wykonawcy (firma ControlTECH) i zaufał, że ten na bazie swoich doświadczeń wybierze najlepsze z możliwych dostępnych rozwiązań. Inwestor, oczekiwał prostego w użytkowaniu, łatwo dostępnego, intuicyjnego systemu, którego obsługa nie wymaga wiedzy programistycznej i doświadczenia w obszarze automatyki. Jednocześnie na tyle kompleksowego by uwzględniał wszystkie systemy podrzędne i urządzenia ujęte w projekcie.

Projekt galerii w Czarnym Dunajcu to zupełnie nowa jakość. Właściciel odszedł w nim od tradycji w wielu różnych obszarach, także w obszarze monitoringu i zarządzania. Założył też, że jeśli to podejście i rozwiązanie sprawdzą się, to ten wyjątek stanie się nowym standardem dla jego kolejnych inwestycji.

Wybór SABUR

„W wyborze poszczególnych urządzeń i systemu kierowałem się własną wiedzą i doświadczeniem. Znając potrzeby
i oczekiwania klienta szukałem takich rozwiązań, które spełnią je wszystkie. Wybrałem dostawcę, z którym współpracuję od lat, którego ofertę znam, na którego pomoc i wsparcie mogę liczyć. W takich projektach, nastawionych na wieloletnie użytkowanie liczy się przede wszystkim jakość i bezawaryjność produktów, ale i wzajemne, budowane przez lata relacje.” – mówi Mateusz Dohnalik, właściciel ControlTECH.

„Rozwiązania firmy SABUR wykorzystuję od ponad dekady. Przemysłowa jakość urządzeń i długi cykl życia gwarantują wieloletnią, bezawaryjną pracę. Szeroka oferta pozwala na niemalże indywidualne dopasowanie, a elastyczność i otwartość nie ogranicza mnie w komunikacji z produktami firm trzecich.” – dodaje Mateusz Dohnalik.

Rozwiązanie

Powierzchnia całkowita budynku, którego dotyczył projekt to 3,2 tys. mkw., z czego 2,3 tys. mkw. zajmuje supermarket, restobar, biura, plac zabaw dla dzieci i przestrzenie wspólne. Pozostałe około 900 mkw. powierzchni jest wynajmowane. Rozwiązanie SABUR czuwa nad całym obiektem oraz powierzchnią przynależącą na zewnątrz galerii.
Na samej górze tej piramidy znajduje się system nadrzędny- Saia PCD Supervisor. To nowoczesne, skalowalne rozwiązaniem realizuje funkcje monitorowania, zarządzania, wizualizacji, interaktywności, kontroli, alarmowania i raportowania. Gromadząc wszystkie istotne dane i prezentując je w sposób czytelny dla użytkownika pomaga optymalizować instalacje budynkowe, a tym samym znacznie zwiększyć wydajność obiektu.

Supervisor zasilany jest danymi pochodzącymi ze sterowników i urządzeń obiektowych (np. liczników). W obiekcie pracuje
5 sterowników nadrzędnych (Saia PCD2.M5540 i Saia PCD1.M2220) i 45 sterowników pomieszczeniowych Saia PCD7.LRL5-P5 (dodatkowo liczne moduły we/wy, łącznie ponad 1000). Taka struktura rozwiązania pozwala na znaczne zróżnicowanie i zindywidualizowanie poziomu kluczowych wartości dla poszczególnych stref, obszarów i pomieszczeń i wyraźny podział kosztów, które są z nimi bezpośrednio związane.

„Zaprojektowanie systemu automatyki dla budynku nie jest łatwym zadaniem. Duża różnorodność dostępnych branż, marek i technologii komplikuje to zadanie. Zbytnia swoboda na etapie wyboru może zaowocować dużymi problemami na etapie integracji. Wybrałem otwarte i elastyczne rozwiązanie, oparte na standardowych protokołach komunikacyjnych, które zapewnia pełną integrację wszystkich podrzędnych systemów i aplikacji zastosowanych na obiekcie (z możliwością dodania kolejnych urządzeń, systemów i całych obiektów).” – mówi Mateusz Dohnalik.

Zgodnie z założeniami projektowymi system dostępny jest z urządzenia lokalnego zlokalizowanego na obiekcie, oraz z dowolnego innego urządzenia z dowolnej lokalizacji. Pod względem bezpieczeństwa informatycznego system Saia PCD Supervisor jest produktem najwyższej klasy i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania na urządzeniach klienckich.

Wdrożenie

Jak w większości przypadków, tak i w tym, wdrożenie systemu automatyki było jednym z etapów większego projektu. Istotne było więc stworzenie a następnie ścisłe przestrzeganie ustalonego harmonogramu prac.  Montaż poszczególnych elementów rozwiązania (sterowników i modułów we/wy, podłączenie liczników energii, ciepła, wody i chłodu, klimakonwektorów itp.) przebiegł zgodnie z planem, bez zastrzeżeń ze strony klienta. Samo wdrożenie i uruchomienie systemu i integracja z poszczególnymi urządzeniami i aplikacjami podrzędnymi przebiegło sprawnie i szybko. W skali całego projektu, który powstawał od zera, był to jeden z krótszych etapów.

Korzyści

Galeria Pan Steskal otwarta została w czerwcu 2021 roku. Wdrożone rozwiązanie działa zgodnie z założeniami projektowymi i oczekiwaniami klienta. Prosta obsługa i wysoka intuicyjność umożliwiają płynne monitorowanie pracy instalacji i urządzeń objętych systemem. Przystępna forma prezentacji danych pozwala na właściwą interpretację kluczowych wartości i podejmowanie na ich podstawie trafnych decyzji biznesowych, zarówno przez samego właściciela (w stosunku do całego obiektu), jak
i przez poszczególnych najemców (w stosunku do wynajmowanych powierzchni).

System monitoruje pracę poszczególnych instalacji i poziomy zużycia konkretnych mediów. Agreguje i przechowuje cenne informacje.

„Z czasem, bieżący monitoring i obserwacja tych kluczowych wartości i trendów pozwala na podjęcie działań optymalizujących. Tak było i w tym przypadku. Po kilku miesiącach pojawiły się pierwsze wnioski i propozycja korekty. Kwestia dotyczyła sterowania oświetleniem. Zastosowane poprawki przyniosły szereg korzyści, w tym także finansowych.” – tłumaczy Mateusz Dohnalik.

Zaprojektowany i wdrożony system spełnia oczekiwania inwestora i wykonawcy. Obaj są czynnymi użytkownikami, dlatego doceniają prostotę rozwiązania, oraz fakt, że za tym nieskomplikowanym mechanizmem kryje się tak wiele możliwości. Interesujące informacje dostępne są na wyciagnięcie ręki a ich wiarygodność i aktualność są niepodważalne. Korygowanie zadanych wartości i sterowanie kluczowymi parametrami jest proste i przynosi szybkie efekty.