Modernizacja sterowania w Zakładzie Uzdatniania Wody w Goczałkowicach
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach jest producentem wody przeznaczonej do celów spożywczych. Przygotowana przez GPW woda trafia do Rejonowych Przedsiębiorstw Wodociągowo-Kanalizacyjnych, które rozprowadzają ją na terenie regionu górnośląskiego. Z wody przetworzonej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów korzysta łącznie ponad 3,5 miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej.
Produkcja wody odbywa się w dziewięciu Stacjach Uzdatniania Wody i dwóch Zakładach Uzdatniania Wody. Następnie woda trafia do sieciowych zbiorników wyrównawczych, z których dalej jest transportowana do odbiorców rurociągami magistralnymi.
W 2012 roku GPW przeprowadziło modernizację systemu sterowania w jednym z dwóch Zakładów Uzdatniania Wody – GO-CZA II w Goczałkowicach, a prace inżynierskie powierzyło Przedsiębiorstwu Budownictwa i Instalacji ABT z Częstochowy. Firma ABT ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie robót dla inwestycji z zakresu inżynierii wodno-ściekowej.
Jak to działa?
Sterowniki Saia PCD firmy Saia Burgess Controls zarządzają filtrami, dmuchawami i przepustnicami. Wszystkie te urządzenia pracują w osobnych szafach sterowniczych odpowiedzialnych za realizację części technologii. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci Ethernet. Zestaw złożony ze sterownika Saia PCD3.M5340 i panela operatorskiego ESA VT525 steruje pracą filtrów. Panel przeznaczony jest do dodatkowej wizualizacji, podstawowa wizualizacja procesu odbywa się na komputerze centralnym ze stacją SCADA Wizcon Supervisor zainstalowanym w dyspozytorni filtrów GO-CZA II. Dodatkowe stanowisko komputerowe z wizualizacją zmodernizowanej części ZUW, ze SCADA Wizcon Supervisor, stanowi wyposażenie centralnej dyspozytorni ZUW Goczałkowice. Na filtrach pracują cztery takie zestawy, każdy z nich zarządza pracą pięciu filtrów.
Dodatkowy sterownik rodziny Saia PCD3 odpowiada za pracę zestawu dmuchaw, a następny z kolei jest przeznaczony do zarządzania przepustnicami w oddalonej, skomunikowanej światłowodem pompowni (same pompy są załączane ręcznie przez obsługę pompowni).
Dlaczego wybrano sterowniki Saia PCD?
- Łatwość programowania
- Specyficzny program narzędziowy wspierający prace projektowe
- Niezawodna i stabilna praca w wieloletniej perspektywie
- Długi cykl życia.
Wykorzystane rozwiązania i urządzenia
- Saia PCD3.M5340 i inne z serii PCD3
- Panele operatorskie ESA VT525
- Platforma nadrzędna SCADA Wizcon Supervisor.