Monitorowanie zużycia energii z systemem S-Monitoring w zakładzie produkcyjnym Faurecia w Wałbrzychu

Koncern Faurecia to jeden z największych producentów części i akcesoriów samochodowych na świecie. Jest liderem w wytwarzaniu elementów wyposażenia wnętrz pojazdów oraz technologii kontroli spalin. Co czwarty samochód na świecie jest wyposażony w produkty koncernu. Siedziba firmy znajduje się w Nantes, we Francji, a odziały, centra R&D i zakłady produkcyjne 34 krajach świata.
W Polsce znajduje się m.in. oddział firmy Faurecia Wałbrzych SA produkujący siedzenia samochodowe.

Firma zdecydowała się na zainstalowanie systemu S-Monitoring w celu monitorowania i optymalizacji zużycia energii elektrycznej na jednym z wybranych profili produkcyjnych. Kolejny zestaw liczników energii wraz ze sterownikiem z aplikacją S-Monitoring jest zainstalowany na instalacji produkcji wody lodowej.

Jak to działa?

Pierwszy zestaw liczników energii elektrycznej został zainstalowany na maszynach jednego z profili produkcyjnych, składającego się z samodzielnych stanowisk pracy. Dane pomiarowe z liczników są zapisywane i przetwarzane w sterowniku E-Controller i aplikacji S-Monitoring, i pozwalają ocenić ilość energii zużywanej przez projekt. Drugi, niezależny zestaw liczników energii wraz ze sterownikiem Saia PCD1.M2160 jest przeznaczony do kontroli produkcji wody lodowej. Rozszerzenie aplikacji S-Monitoring o dodatkowe funkcje pozwoli na zdalną kontrolę i alarmowanie za pomocą sms w sytuacji, gdy pompy nie pobierają energii. Dodatkowo mierzonych będzie więcej parametrów energii elektrycznej. Sterownik będzie także monitorować i gromadzić dane z czujników temperatury (umieszczonych m.in. na agregatach wody lodowej i układzie free coolingu) i przepływomierzy (odpowiedzialnych za pomiar zużywanego sprężonego powietrza). E-Controller będzie zapisywał gromadzone dane w bazie danych MySQL.

Korzyści z wdrożenia systemu automatyki

  • Bieżące monitorowanie zużycia energii przez poszczególne maszyny,
  • Skrócenie czasu reakcji serwisowej dzięki wcześniejszemu powiadomieniu o zdarzeniach alarmowych,
  • Zabezpieczenie maszyn przed uszkodzeniem z powodu przegrzania i zapobieganie przestojom produkcyjnym.

Wykorzystane rozwiązania i urządzenia

  • Liczniki energii elektrycznej Saia PCD ALE3 i AWD3 (trójfazowe, do pomiarów bezpośrednich i półpośrednich),
  • Saia PCD1.M0160E0 E-Controller – 2szt.,
  • Saia PCD1.M2160,
  • Zasilacz Q.PS-AD2-240TF.

Plany rozbudowy

  • Instalacja kolejnych zestawów liczników energii i E-Controllerów na każdym z wydziałów produkcyjnych.