System do monitoringu zużycia energii elektrycznej, S-Monitoring, może w prosty i skuteczny sposób zapobiegać przekroczeniom mocy umownej.
Saia S-Monitoring to łatwe w użyciu rozwiązanie do monitoringu i analizy zużycia energii elektrycznej i innych mediów. Jedną z jego największych zalet stanowi prostota i szybkość wdrożenia. System w wersji podstawowej składa się zaledwie z kilku komponentów, do których instalacji nie jest konieczna wiedza programistyczna ani specjalistyczne narzędzia informatyczne. Komponenty systemu to liczniki energii elektrycznej połączone siecią komunikacyjną ze sterownikiem E-Controller, który ma wbudowaną, gotową do użycia aplikację do monitorowania zużycia mediów. Aplikacja automatycznie rozpoznaje każdy z podłączonych do systemu liczników i natychmiast rozpoczyna rejestrację zużycia. Z zainstalowaniem i uruchomieniem takiego zestawu z powodzeniem poradzi sobie każdy doświadczony elektryk.
Oprócz monitorowania i kontroli zużycia energii przez poszczególne maszyny, linii technologiczne czy najemców S-Monitoring może także chronić przed przekroczeniem mocy umownej. Jest to o tyle istotne, że przekroczenie zużycia zamówionej mocy pobieranej z zakładu energetycznego wiąże się z bardzo wysokimi karami.
Prostą funkcję „strażnika mocy” z zastosowaniem systemu S-Monitoring można zrealizować na dwa sposoby:
- W momencie przekroczenia określonej wartości mocy sterownik wysyła do zdefiniowanych odbiorców alarm (drogą mailową) lub zostaje wysterowane wyjście cyfrowe sterownika (i np. zapala się sygnalizacyjna lampka).
- W chwili osiągnięcia wartości mocy określonej jako graniczna (przekroczenia progu alarmowego) sterownik automatycznie odłącza wybrany wcześniej obwód. Zazwyczaj są to takie odbiorniki, których działanie nie jest w danym czasie niezbędne i ich wyłączenie nie przyniesie szkód przedsiębiorstwu.
Opisane rozwiązanie w prosty sposób, skutecznie i profesjonalnie zabezpiecza przedsiębiorstwo przed przekroczeniem mocy umownej, pozwalając uniknąć kar finansowych. Tym, co wyróżnia S-Monitoring spośród innych rozwiązań na rynku są niskie koszty wdrożenia i brak bariery w postaci skomplikowanej i czasochłonnej implementacji.