Otwierając port z poziomu Device Configuratora, w narzędziu tym nie ma parametru pozwalającego na wskazanie flagi i rejestru diagnostycznego.
Aby móc korzystać z tej funkcji, należy do programu dodać fragment kodu w Liście Instrukcji. Kod należy umieścić w bloku XOB 16 (blok uruchamiany raz po uruchomieniu sterownika):
XOB 16 TEXT 100 "DIAG:F100,R200;" ; definicja tekstu ; flagą diagnostyczną będzie F 100, a rejestrem diagnostycznym R 200 SASI 1 ; dotyczy portu 1 100 ; użyty zostanie tekst 100 EXOB
Gdy port S-Bus otwarty jest z poziomu programu Fupli, dostęp do flag i rejestrów diagnostycznych możliwy jest poprzez dodanie do programu bloku „Diagnostic”. Podobnie dla programu napisanego w liście instrukcji – przy otwieraniu portu wskazuje się numer flagi i rejestru diagnostycznego.
Gdy w programie znajduje się już blok XOB16 zaprogramowany w Fupli…
Próba zadeklarowania drugiego bloku XOB 16 napisanego w Liście instrukcji podczas gdy drugi taki blok znajduje się już napisany w Fupli spowoduje błąd podczas kompilacji programu. W programie nie może być dwóch identycznych bloków.
Aby skorzystać z powyższego rozwiązania, wystarczy, aby powyższy kod został wykonany przez sterownik w trakcie przetwarzania bloku XOB 16. Można to również osiągnąć poprzez napisanie bloku PB (Program Block) i wywołanie go w bloku XOB 16. W tym celu, w Liście instrukcji korzystamy z bloku PB zamiast XOB:
Następnie w Fupli w bloku XOB 16 dodajemy blok funkcyjny wywołujący napisany podprogram. Należy w tym celu użyć bloku Call PB z biblioteki Block Calls: